18 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Merkelden flaş Katalonya açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki gerginliğe ilişkin, taraflar arasında  diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ettiğini söyledi. 

 Merkel, Redaktionsnetzwerk Deutschland adlı basın kuruluşuna verdiği ve yarın yayımlanacak röportajda, İspanya’da her türlü gerilimin  artmasından kaçınılması çağrısında bulundu.
 
İspanya’da ciddi bir ihtilafın yaşandığına işaret eden Merkel,  Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit  ediyorum. değerlendirmesinde bulundu.
 
Katalonya Özerk Bölgesi’nde 1 Ekim’de yasa dışı bağımsızlık  referandumu yapılmıştı.
 
İspanya hükümeti Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık planlarına sert  tepki göstermiş, İspanya Anayasa Mahkemesi de referandumu yasa dışı ilan etmişti.
 
Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya  yerel parlamentosunda bugün yaptığı konuşmada, 1 Ekim’deki referandum sonucuna  göre Katalonya’nın bağımsızlığı hak ettiğini ancak İspanya hükümeti ile diyalog  kapısını açmak için bağımsızlık ilanı sürecini şimdilik askıya aldığını  açıklamıştı.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü